Bestil valuta

  • Valg af valuta
  • Dine kontaktdata
  • Afhentning
  • Godkend
  • Kvittering

Valg af valuta

Vejledende pris

0,00 DKK
Kurs 757,17 DKK for 100 EUR den 29.11.2021

  • Du kan hæve euro i pengeautomaten i alle bankens afdelinger.
  • Bestil din valuta i god tid inden du skal bruge den. Bemærk at der kan være længere leveringstid på nogle valutaer samt at betalingen for din bestilling trækkes på din konto umiddelbart efter bestillingen. Der kan maks. bestilles valuta for et beløb, der modsvarer 20.000 kr.
  • Bestilt valuta kan afhentes i din egen afdeling i åbningstiden kl. 10-16 (torsdag 10-17). Bemærk andre åbningstider i Kolind og Ryomgård: Åbningstiden i Kolind er mandag kl. 10-16 og fredag kl. 10-16. Åbningstiden i Ryomgård er tirsdag og onsdag 10-16, samt torsdag 10-17.
  • Valutabestilling og veksling er gratis for VærdiPlus-kunder og UngPlus-kunder. Veksling kan kun ske i vores afdeling i Grenaa. Bemærk venligst, at vi ikke tilbagekøber bestilt valuta.
  • Vi henviser til bankens prisbog for information om gebyrer (djurslandsbank.dk/priser).

Felter er obligatoriske og skal udfyldes

Valutakurser på kontant valuta

Kursen er Djurslands Banks referencekurs hentet 29. november 2021.
ValutaerDit salgDit køb
Australien, Australske dollar, AUD451,20496,20
Brasilien, Brasilianske real, BRL94,71145,71
Bulgarien, Bulgarske lev, BGN368,50392,50
Canada, Canadiske dollar, CAD502,81542,81
EU, Euro, EUR733,67757,17
Filippinerne, Filippinske peso, PHP12,1014,60
Forenede Emirater, Forenede emirater dirham, AED172,55189,55
Hong Kong, Hongkong dollar, HKD79,5690,56
Indonesien, Indonesiske rupiah, IDR0,040,05
Israel, Israelske shekel, ILS199,77220,77
Japan, Japanske yen, JPY5,605,92
Kenya, Kenyanske shilling, KES5,166,66
Kina, Kinesiske yuan renminbi onshor, CNY96,29110,29
Kroatien, Kroatiske kuna, HRK92,77103,77
Kuwait, Kuwait dinarer, KWD1998,652358,65
Malaysia, Malaysiske ringgit, MYR143,60168,60
Mexico, Mexikanske peso, MXN26,1435,14
New Zealand, New zealandske dollar, NZD429,22475,22
Norge, Norske kroner, NOK69,8074,05
Polen, Polske zloty, PLN152,38166,88
Rumænien, Rumænske lei, RON126,27159,27
Rusland, Russiske rubel, RUB7,8510,15
Saudi-Arabien, Saudi arabisk riyal, SAR165,79185,79
Schweiz, Schweiziske franc, CHF702,32722,32
Singapore, Singapore dollar, SGD461,63497,63
Sri Lanka, Sri lanka rupee, LKR2,553,95
Storbritannien, Britiske pund, GBP864,09902,09
Sverige, Svenske kroner, SEK69,7773,52
Sydafrika, Sydafrikanske rand, ZAR35,7245,72
Sydkorea, Sydkoreanske won, KRW0,500,60
Taiwan, Taiwan dollar, TWD22,4425,74
Thailand, Thailandske baht, THB18,3820,08
Tjekkiet, Tjekkiske koruna, CZK28,4729,77
Tyrkiet, Tyrkiske lira, TRY37,9665,96
USA, Us dollar, USD647,02674,52
Ungarn, Ungarske forint, HUF1,922,17